مهر, 1398 1 نظر

مکانیکال سیل

مکانیکال سیل که به آن نام های دیگری مانند نافی، فیبروفنر، یا محفظه آب بندسیل،سیل نیز نام میبرند در پمپ ها برای آب بندی استفاده میشود . سیل قطعه ای است که در فاصله بین برینگ ها و پروانه پمپ قرار میگیرد و وظیفه آن این است که از ورود سیال به داخل برینگ ها و شفت جلوگیری میکند. سیل های مکانیکی یکی از مهم ترین قطعه های هر پمپی می باشد . سیل های مکانیکی شامل دوسطح صاف هستند که یکی از این ستون ثابت و روی کاسه پمپ قرار میگیرد و دیگری متحرک است که بر روی محور گردش پمپ جا میگیرد. کارکرد سیل ها در شرایط خشک منجربه آسیب دیدگی سطح آن می شود. فشار سیال پمپ شونده و نیروی موئینگی لایه ی نازکی از مایع را بر روی سطوح سیل ها قرار می دهد که باعث روان کاری سطوح آن میشود.  

قسمت های تشکیل دهنده ی مکانیکال سیل  :

نافی ها معمولاً دارای دوقسمت فلزی و پلاستیکی هستند قسمت چرخان سیل ها از ذغال با روکش فولادی ساخته میشوند و سطح بین رینگ های دوار و ثابت بسیار صیقلی و معمولاً از دو جنس سیلیکون و کاربید کربن ساخته میشود.سیل ها بنا به نوع موتور در سایز ها با قطر داخلی دهانه متفاوت ساخته میشود. این نوع آوند ها معمولاً در چند نوع با اسم های متفاوت ساخته میشوند که بعضی از اسم های آن ها را در اینجا برای شما نوشته ایم . در پمپ اسید نیز از مکانیکال سیل سایر و سیلیکون واتیون استفاده میشود .  

انواع سیل مکانیکی :

1 لورا ، سایر ، ومایی ، پدرولو 2 کالپدا 3 روبین  

مکانیکال سیل سیلیکن وایتون

بسیاری از اسیدها و مواد شیمیایی که استفاده میشوند دارای خورندگی و خاصیت اسیدی بالایی می باشند ، به همین خاطر در پمپ اسیدی درویش از مکانیکال سیل سیلیکن وایتون برای این دسته از مواد استفاده میشود تا باعث خورده شدن و آب پروانه و سایر لوازم پمپ نشود . تنها موردی که اپراتور این پمپ باید رعایت کند ، این است که هنگام شروع به کار پمپ ، از خالی نبودن پمپ از مواد اطمینان پیدا کند .

در این دسته پمپ ها ، خالی بودن پمپ و روشن کردن آن حتی برای یک ثانیه موجب خراب شدن پمپ خواهد شد که این موضوع جز گارانتی نیز نمی باشد .

برای آگاهی از موارد مورد استفاده از پمپ اسیدی به کاربردهای پمپ اسیدی مراجعه نمایید

سیلیکن وایتون چیست ؟

مكانیكال سیل یا محفظه آب بند قسمتی است كه در حد فاصل بین برینگ ها و پروانه پمپ قرار گرفته است و از مهمترین قسمت های پمپ می باشد و وظیفه آن جلوگیری از ورود سیال به درون برینگ ها و شفت می باشد. سیل مکانیکی یا آب بند های مکانیکی از جمله ایمن ترین قطعات صنعتی هستند که برای جلوگیری از نشت مایعات ، جامدات و گازها به بیرون از سیستم و در بر گیرنده آنها مورد استفاده قرار می گیرند که شامل دو سطح صاف ، یکی ثابت که بر روی کاسه پمپ و دیگری متحرک که بر روی محور گردش پمپ قرار گرفته می شود. فشار محصول پمپ شونده و نیروی موئینگی ، لایه نازکی از مایع را بروی سطوح سیل قرار می دهد که منجر به روان کاری سطوح می شود. کارکرد سیل تحت شرایط خشک منجر به صدمه دیدن سطوح آن می شود. مکانیکال سیلها معمولا ازدو قسمت فلزی و لاستیکی هستند .بعضی اوقات قسمت چرخان آب بند از زغال با روکش فولادی ساخته میشود. سطح بین رینگهای دوار و ثابت، بسیار صیقلی و معمولا از دوجنس متفاوت سیلیکون و کاربید کربن میباشد

همچنین شما میتوانید برای دسترسی به دیگر مطالب درباره پمپ ضد اسید به این لینک مراجعه نمایید

 

 

4/5 ( 1 نظر )
1 نظر
  1. farhad Rahimi

    ممنون میشم مطالب بیشتری برامون بذارید

    پاسخ

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *