پمپ اسیدی | قیمت | مشخصات

پمپ اسید

پمپ اسیدی یکی از دسته پمپ های Centrifuge می باشد و گروه صنعتی درویش ، تامین کننده و نمایندگی رسمی فروش پمپ های سانتریفیوژ مقاوم در برابر خوردگی یا همان ( پمپ ضد اسید ) است که برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان بسیار مناسب طراحی شده است . این پمپ  برای مشاغل صنایع معدنی ، شیرابه و فلزات فرآوری می کند. پمپهای ما برای انتقال طیف گسترده ای از مواد شیمیایی خورنده شامل اسیدها و دوغابهای اسیدی و همچنین تهیه پمپهای شیمیایی مقاوم در برابر خوردگی و پمپهای سانتریفیوژ عمودی مقاوم در برابر اسید و خوردگی هستند.

 

ما طیف وسیعی از پمپهای شیمیایی و پمپهای اسیدی جدید درایو مگ (مگنتی) را تولید و عرضه میکنیم که با راندمان بالا اما به صرفه اقتصادی طراحی شده اند. همچنین امکان سفارش نوع دیگری از پمپهای اسیدی یعنی پمپ دیافراگمی هم فراهم شده است .

کلیه قطعات مرطوب شونده پمپ مانند پروانه ها از پلاستیک های پیشرفته و گرمانرم برای حداکثر مقاومت در برابر خوردگی ساخته می شوند. فضای داخلی پمپ با پلاستیک و همچنین از نظر مقاومت در برابر مقاومت شیمیایی برتر است.

 

این پمپها معمولا به دو دسته اصلی پمپ پلی پروپیلن و پمپ استیل تقسیم میشود .

پمپ اسید
پمپ اسید
پمپ اسید استیل
پمپ اسید استیل

نیاز به اطلاعات دارید؟ با ما تماس بگیرید

ملاحظات پمپاژ

مهمترین مورد ، ایمنی نیروی کار اطراف با جلوگیری از قرار گرفتن در معرض مایعات به طور مستقیم یا بخار مایعات است. هنگامی که پمپ نشت می کند ، اسید سولفوریک نیز ممکن است با فلز در معرض واکنش نشان دهد و دود سمی را آزاد کند. اسید سولفوریک بسیار سمی است و به سیستم تنفسی ، چشم ها ، سیستم عصبی ، دندان ها و سیستم گردش خون حمله می کند.

اگرچه گوگرد در حالت طبیعی آن قابل اشتعال نیست ، اما تشکیل گاز هیدروژن می تواند بسیار خطرناک باشد. گاز هیدروژن می تواند در جایی باشد که خوردگی قطعات فلزی ، ورودی آب (مانند شیرها ، دیگها ، سیستم های جذب و غیره) و گوگرد واکنش نشان می دهد تا گاز را تشکیل دهد. سرانجام این گاز در مناطق جیب و یا راکد سیستم جمع می شود و خطر بالقوه انفجار را ایجاد می کند.

در هنگام واکنش با فلزات ، اسید می تواند دی اکسید گوگرد تشکیل دهد ، که بسیار اشتعال پذیر است و خطر آتش سوزی قابل توجهی را به همراه دارد.

بسته به غلظت اسید ، این فرمولاسیون می تواند بسیار فلز کننده باشد زیرا فلزات ضدزنگ به ویژه آسیب پذیر هستند.

در کاربردهای چرخشی مانند ترشی فلزات ، اسید ترشی باید جمع شود و مجدداً مورد استفاده قرار گیرد. مایع جمع آوری شده ممکن است دارای ذرات و آلاینده های فلزی ساینده باشد که ممکن است واکنش پذیر باشد و مقادیر کمی از دودهای سمی و / یا بخار را به عنوان بخشی از فرآیند ساطع کند.

 

مواد

پمپ باید دارای مواد سازگار باشد. مواد انتخابی تا حد زیادی به غلظت و دمای اسید بستگی دارند. در جایی که اسید رقیق شده باشد ، می توان به سرعت ضد زنگ را از بین برد ، مانند ساخت باتری.

درجه حرارت بالا

معمولاً از مواد غیر فلزی مانند PP ، PE ، PTFE ، EPDM یا FPM استفاده می شود. محدودیت مواد غیر فلزی معمولاً درجه حرارت بالاتر و غلظت بالاتر است.

در جایی که اسید بسیار غلیظ تر و درجه حرارت بالاتر باشد ممکن است از آلیاژهای درجه بالا استفاده شود که برای مقاومت شیمیایی فرموله شده و برای افزایش درجه حرارت مقابله می کند.

پرخاشگری اسید با افزایش دما می تواند به صورت تصاعدی افزایش یابد ، بنابراین هنگام تعیین پمپ باید غلظت دقیق و شرایط سیستم عامل مشخص شود. مواد معمولی ممکن است انواع تیتانیوم ، دوبلکس یا هاستولی باشد.

در جایی که اسید از نظر دما و غلظت بسیار بالا (بالای ۲۰۰ درجه) باشد ، می توان از مواد مخصوصی مانند آلیاژهای چدن / سیلیکون استفاده کرد.

 

چگونه به راحتی یک پمپ را انتخاب کنید.

اگر شما نیاز به انتخاب پمپ شیمیایی دارید ، اول از همه باید اطلاعات فنی مهم را پیدا کنید که برای انتخاب درست پمپ بسیار مفید است: : ظرفیت / جریان و فشار سر / فشار دیفرانسیل مورد نیاز ، نوع مایع ، دما ، ویسکوزیته ، حضور احتمالی مواد جامد در سیستم تعلیق و در صورت امکان NPSHa.

عملکرد مورد نیاز

هنگامی که ظرفیت (اندازه گیری شده در m3 / h-l / h-l / min – l / s) و سر مورد نیاز (اندازه گیری شده در متر- mlc – نوار) ​​را می دانید ، باید منحنی های عملکرد پمپ های ما را بررسی کنید و ببینید که کدام سری مناسب ترین برای برنامه است. به عنوان مثال سری پمپ های گریز از مرکز HTM برای ظرفیت های بالا و سر متوسط ​​استفاده می شود. در مقابل ، پمپ های پره ای سری HTP برای ظرفیت های کم و فشار بالا طراحی شده اند.

ماده پمپ

جنبه مهم دیگر که باید در نظر گرفته شود ، مواد پمپ است (مواد موجود: PP / PVDF / AISI 316). بستگی به مایع پمپاژ و دمای آن دارد. این ماده باید از نظر شیمیایی در برابر مایعات مقاوم باشد ، بنابراین نمودارهای شیمیایی در طی این فرآیند واقعاً مفید هستند. می توانید نمونه ای از نمودار شیمیایی را در وب سایت ما بیابید.

حضور سولفیدها در لیکوئید

اگر مایع بدون مواد معلق در حالت تعلیق تمیز باشد ، پمپ های درایو mag مانند مانند HTM می تواند انتخاب مناسبی باشد. در غیر این صورت ، اگر ذرات جامد در مایعات وجود داشته باشد ، باید از پمپ مهر و موم مکانیکی استفاده کنید

 

ساختار داخلی پمپ اسید

ساختار از PVDF می باشد که معمولا به صورت تزریق ساخته میشود . PP برای برای سیال با دمای نهایتا تا ۸۰ درجه سانتی گراد و PVDF برای دمای تا ۱۲۰ درجه استفاده میشود . پروانه این پمپ ها به صورت پروانه باز می باشد .

برای آب بندی نیز از مکانیکال سیل استفاده میشود که در مواردی که اسید خورندگی زیادی دارد از سیلیکون وایتون یا سرامیک وایتون استفاده میشود

از کاربردهای آن میتوان به اسیدشویی ، شستشوی چیلر ،  اسید سولفوریک ، پمپ پلیمری آب نمک ، پمپ آب صابون اشاره کرد .

 

نکات مهم برای راه اندازی :

مهم ترین نکته ، موردی است که تقریبا بین تمام پمپ ها مشترک است ، این موضوع است که این پمپ ها به هیچ عنوان حتی برای یک لحظه هم نباید بدون سیال روشن شود ( به اصطلاح نباید خشک کار کند ) و باعث داغ شدن و در پی ان سیل و مکانیکی و دیگر اجزای آن از بین برود .

 

پمپ اسیدی چیست

و چه کاربردی دارد ؟

( پمپ پلیمری – پمپ اسیدی – پمپ ضد اسید – پمپ شستشوی چیلر )

پمپ پلیمری جهت پمپاژ انواع سیالات شیمیایی ، اسیدها ، بازها و … در متریال های P.P ساخته می شوند .

کاربرد پمپ پلیمری :

پمپ پلیمری اسیدشویی

پمپ پلیمری اسیدسولفوریک

پمپ پلیمری اسیدنیتریک

پمپ مایعات آبکاری

پمپ پلیمری جهت پمپاژ مواد خورنده و سیال هایی که اسیدی ، بازی و یا حتی حلال می باشند .

 

پمپ شستشوی چیلر

اسيدشويي يکي از عمل هايي است که در سرويس چيلر است و باعث بهبود عملکرد و بيشتر شدن راندمان و منتقل شدن حرارت در مبدل هاي آن ميشود . در اين مطلب ، هدف اين است که مراحل اسيدشويي را به وسیله پمپ اسید شویی بصورت کامل براي شما شرح دهيم .

 

رسوب گرفتن چيلر :

رسوب ماده اي متشکل از نمک هايي مثل کلسيم و سديم و منيزيم مي باشد . اين نمک ها با توحه به دو عنصر مهم دما و آب تشکيل شده و رسوب ايجاد ميشود ، اين رسوب ها مانند يک عايق گرما عمل کرده و در عمل انتقال گرما اختلال به وجود مي آورند و حتي سطح مقطع لوله را هم کاهش مي دهند . 

رسوب گذاري در مبدل هاي چيلر يک عمل اجتناب ناپذير مي باشد که بيشتر مواقع در طراحي مبدل وجود آن را در نظر مي گيرند ، در چيلر هاي نوع تراکمي و جذبي ، در آب کندانس برج خنک کننده تشکيل ميشود و در لوله ها و مبدل هاي حرارت رسوب گذاري انجام ميشود . 

در زمان سرويس کردن چيلر جذبي ، در هر صورت رسوب در قسمت هاي ابزوربر و کندانسور باقي مي ماند ، و اين رسوب هاي باقي مانده باعث کمتر منتقل شدن حرارت و همينطور باعث خوردگي بيشتر ميشود ؛ نشانه هاي اين موضوع کمتر شدن جذب موجود در ابزوربر ، بيشتر شدن سطح مبرد در اواپراتور ، و همينطور ميتوان از افزايش مقدار فشار و از وکيوم خارج شدن و در آخر زماني که ظرفيت چيلر کاهش مي يابد ، را تشخيص داد . براي جلوگيري از اين اتفاقات بايد هر سال همزمان با انجام سرويس چيلر ، لوله هاي ابزوربر و کندانسور را نيز چک کرده و در صورت نياز آن را اسيد شويي کرد . 

 

تشكيل رسوب در چيلر :

در چيلر هاي تراکمي آب خنک ، فقط در قسمت کندانسور رسوب گذاري انجام ميشود و بعد از رسوب گذاري فشار ديسشارژ افزايش يافته و موجب ميشود عملکرد چيلر کم کم توسط کنترل کننده هاي پرشر قطع شود . اين فزايش يافتن فشار باعث ميشود ظرفيت دستگاه کمتر شده و دماي دريسشارژ بالا رفته و در نهايت هم الکترومتور کمپرسور ميسوزد هم سوپاپ هاي آن ميشکند .

براي جلوگيري از اين اتفاق ضروري است که هر ساله درب هاي انتهايي و ابتدايي کندانسور باز شده و در صورت زياد بودن ميزان رسوب اسيدشويي انجام شود . 

در بعضي اوقات رسوب ها به شکل گل و لاي جمع ميشود ، اين عمل در سال هاي اخير به دليل به وجود اومدن شرايط خاص آب و هوايي بسيار ديده ميشود . در اين صورت گرد و خاک موجود در هوا وارد مدار باز برج خنک کننده شده و در عملکرد دستگاه اختلال ايجاد ميکند ، البته اين نوع رسوبات را با استفاده از برس هاي سيمي مخصوص ميتوان از بين برد .

نکته : رسوباتي که داراي کلسيم زنگ آهن يا سيليسيم باشد به رنگ سفيد و خاکستري درآمده و اين رسوبات فقط با يکسري وانکش ها بايد از بين برد که به اين عمل اسيد شويي گفته ميشود که توسط پمپ اسید شویی انجام میگیرد . 

 

اسيد دي اسکلر :

ماده رسوب زدا يا دي اسکلر ، نوعي محلول شيميايي است که براي رسوب زدايي انداع سطح در تاسسات مختلف سرمايشي يا گرمايشي استفاده ميشود که اين رسوب ها به شکل غير قابل حل بر روي سطوح مبدل ها و جداره لوله ها ته نشين شده و به مرور زمان باعث مسدود شدن لوله ها و مجاري موجود براي عبور آب ميشود.

اين نوع رسوب ها به طور معمول از نمک هاي کربنات کلسيم و منيزيم تشکيل ميشود و در زمان اسيدشويي چيلر به محلول قابل حل در آب تبديل ميشود و سطوح را پاک ميکند . رنگ اين نوع رسوبات خاکستري مايل به سفيد مي باد و شکلي نرم پودري مانند دارد و با ريخته شدن اسيد ، به سرعت عکس العمل نشان داده و حباب تشکيل ميدهد . 

 

نحوه اسيدشويي چيلر:

در پمپ اسيد شويي چيلر به طور معمول يا از اسيد هيدروليک استفاده ميکنند يا اسيد سولفاميک . اين دو اسيد غلظت هاي مختلفي ” از ۲۳% تا ۲۷% تهيه ميشود . 

اسيد در مواجهه با فلزات رنگي مانند مس ، باعث خوردگي ميشود . در اين موارد از ضدخورنده يا اينهبيتور استفاده ميشود ، اين ماده با اسيد براي اسيدشويي استفاده ميشود تا از خوردگي و واکنش هاي شيميايي فلز و اسيد که باعث سوراخ شدن لوله مسي خواهد شد ، جلوگيري کند . در صورت عدم استفاده از ضدخورنده لوله مسي ، رنگش کبودي رنگ ميشود . 

خود اين ماده ضد خورنده در برابر لوله هاي کربن استيل بسيار باعث خوردگي ميشود ؛ به همين دليل در زمان اسيدشويي ضرورت دارد که شير هاي ورود خروج کندانسور بسته شود و از کيپ بودن آن مطمئن شويد . تا از آسيب رساندن به آن جلوگيري کنيد .

 

لیست قیمت پمپ شیمی پمپ ایران

قیمت پمپ پلی اتیلن

به علت نواسات بازار لطفا برای اطلاع از قیمت با ما در تماس باشید

 

 

نصب پمپ ضد اسید

برای نصب صحیح پمپ ضد اسید و استفاده از آن ، مانند تمامی پمپ های آب به هیچ عنوان نباید در هنگام استفاده و نصب پمپ اسیدی را بدون مایع انتقالی روشن کنید .مخصوصا پمپ هایی که دارای الکتروموتور با دور ۳۰۰۰ هستند زیرا بلافاصله بر اثر گرمای شدید سیل و اجزای آن از بین می رود .

پس از نصب شلنگ ورودی و خروجی پمپ اسید اقدام به پر کردن محل اتصالات با مایع مورد نظر کنید تا از عدم نشتی اتصالات اطمینان پیدا کنید – هنگام اتصال برق از چرخش صحیح پروانه پمپ اسید مطمئن شوید – به منظور افزایش طول عمر سیل و قطعات پمپ اسید حتما بلافاصله بعد از اتمام مایع در حال پمپاژ , پمپ را خاموش کنید .

به هنگام نصب لوله های ورودی و خروجی از لوله های نرم لاستیکی که قابلیت آببندی نسبت به مایع را دارد استفاده کنید – در صورت اجبار در به کارگیری ورودی و خروجی به شکل فلنج یا رزوه این نوع خروجی ها بر اساس سفارش مشتری تعبیه خواهد شد . همچنین اگر در نصب پمپ اسیدی درویش موفق نبودید با ما تماس بگیرید تا راهنمای شما باشیم .


همچنین بخوانید : مکانیکال سیل وایتون در پمپ ضد اسید درویش

All Comments:

 1. ادمین

  ۰۴/۰۳/۱۳۹۷

  تشکر

 2. sikis izle

  ۲۲/۰۸/۱۳۹۹

  Hi there very cool blog!! Guy .. Excellent .. Amazing .. Faustina Ode Austina

  • darvishgr

   ۲۳/۰۸/۱۳۹۹

   thank you very much

دیدگاه شما: