پمپ اسید چیست

پمپ اسیدی ( پمپ ضد اسید ) یکی از دسته پمپ های Centrifuge می باشد و گروه صنعتی درویش ، تامین کننده و نمایندگی رسمی فروش پمپ های سانتریفیوژ مقاوم در برابر خوردگی  است که برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان بسیار مناسب طراحی شده است . پمپ ضد اسید مناسب مشاغل صنایع معدنی ، شیرابه و فلزات فرآوری می کند. پمپ اسیدی مناسب انتقال طیف گسترده ای از مواد شیمیایی خورنده شامل اسیدها و دوغابهای اسیدی و همچنین تهیه پمپهای شیمیایی مقاوم در برابر خوردگی و پمپهای سانتریفیوژ عمودی مقاوم در برابر اسید و خوردگی هستند.

 

 

پمپ اسیدی در دو نوع استیل و پلی پروپیلن برای مصارف مختلف و خورندگی های مختلف قابل استفاده می باشد 

ما طیف وسیعی از پمپهای شیمیایی و پمپهای اسیدی جدید درایو مگ (مگنتی) را تولید و عرضه میکنیم که با راندمان بالا اما به صرفه اقتصادی طراحی شده اند. همچنین امکان سفارش نوع دیگری از پمپهای اسیدی یعنی پمپ دیافراگمی هم فراهم شده است .

کلیه قطعات مرطوب شونده پمپ اسیدی مانند پروانه ها از پلاستیک های پیشرفته و گرمانرم برای حداکثر مقاومت در برابر خوردگی ساخته می شوند. فضای داخلی پمپ با پلاستیک و همچنین از نظر مقاومت در برابر مقاومت شیمیایی برتر است.

این پمپها به دو دسته اصلی پمپ اسیدی پلی پروپیلن و پمپ اسیدی استیل تقسیم میشود .

تیپ های مختلف پمپ اسیدی

برای استعلام قیمت تیپ های دیگر با فروشگاه تماس بگیرید

 

ملاحظات پمپاژ

مهمترین مورد ، ایمنی نیروی کار اطراف با جلوگیری از قرار گرفتن در معرض مایعات به طور مستقیم یا بخار مایعات است. هنگامی که پمپ نشت می کند ، اسید سولفوریک نیز ممکن است با فلز در معرض واکنش نشان دهد و دود سمی را آزاد کند. اسید سولفوریک بسیار سمی است و به سیستم تنفسی ، چشم ها ، سیستم عصبی ، دندان ها و سیستم گردش خون حمله می کند.

اگرچه گوگرد در حالت طبیعی آن قابل اشتعال نیست ، اما تشکیل گاز هیدروژن می تواند بسیار خطرناک باشد. گاز هیدروژن می تواند در جایی باشد که خوردگی قطعات فلزی ، ورودی آب (مانند شیرها ، دیگها ، سیستم های جذب و غیره) و گوگرد واکنش نشان می دهد تا گاز را تشکیل دهد. سرانجام این گاز در مناطق جیب و یا راکد سیستم جمع می شود و خطر بالقوه انفجار را ایجاد می کند.

در هنگام واکنش با فلزات ، اسید می تواند دی اکسید گوگرد تشکیل دهد ، که بسیار اشتعال پذیر است و خطر آتش سوزی قابل توجهی را به همراه دارد.

بسته به غلظت اسید ، این فرمولاسیون می تواند بسیار فلز کننده باشد زیرا فلزات ضدزنگ به ویژه آسیب پذیر هستند.

در کاربردهای چرخشی مانند ترشی فلزات ، اسید ترشی باید جمع شود و مجدداً مورد استفاده قرار گیرد. مایع جمع آوری شده ممکن است دارای ذرات و آلاینده های فلزی ساینده باشد که ممکن است واکنش پذیر باشد و مقادیر کمی از دودهای سمی و / یا بخار را به عنوان بخشی از فرآیند ساطع کند.

مواد قابل استفاده در پمپ اسید

پمپ ضد اسید  باید دارای مواد سازگار باشد. مواد انتخابی تا حد زیادی به غلظت و دمای اسید بستگی دارند. در جایی که اسید رقیق شده باشد ، می توان به سرعت ضد زنگ را از بین برد ، مانند ساخت باتری.

درجه حرارت بالا

معمولاً از مواد غیر فلزی مانند PP ، PE ، PTFE ، EPDM یا FPM استفاده می شود. محدودیت مواد غیر فلزی معمولاً درجه حرارت بالاتر و غلظت بالاتر است.

در جایی که اسید بسیار غلیظ تر و درجه حرارت بالاتر باشد ممکن است از آلیاژهای درجه بالا استفاده شود که برای مقاومت شیمیایی فرموله شده و به خاطر افزایش درجه حرارت مقابله می کند.

پرخاشگری اسید با افزایش دما می تواند به صورت تصاعدی افزایش یابد ، بنابراین هنگام تعیین پمپ باید غلظت دقیق و شرایط سیستم عامل مشخص شود. مواد معمولی ممکن است انواع تیتانیوم ، دوبلکس یا هاستولی باشد.

در جایی که اسید از نظر دما و غلظت بسیار بالا (بالای 200 درجه) باشد ، می توان از مواد مخصوصی مانند آلیاژهای چدن / سیلیکون استفاده کرد.

چگونه به راحتی یک پمپ را انتخاب کنید.

اگر شما نیاز به انتخاب پمپ اسیدی دارید ، اول از همه باید اطلاعات فنی مهم را پیدا کنید که برای انتخاب درست پمپ بسیار مفید است : : ظرفیت / جریان و فشار سر / فشار دیفرانسیل مورد نیاز ، نوع مایع ، دما ، ویسکوزیته ، حضور احتمالی مواد جامد در سیستم تعلیق و در صورت امکان NPSHa.

عملکرد مورد نیاز

هنگامی که ظرفیت (اندازه گیری شده در m3 / h-l / h-l / min – l / s) و سر مورد نیاز (اندازه گیری شده در متر- mlc – نوار) ​​را می دانید ، باید منحنی های عملکرد پمپ های ما را بررسی کنید و ببینید که کدام سری مناسب ترین کاربری را دارد. به عنوان مثال سری پمپ های گریز از مرکز HTM مخصوص ظرفیت های بالا و سر متوسط ​​استفاده می شود. در مقابل ، پمپ های پره ای سری HTP در ظرفیت های کم و فشار بالا طراحی شده اند.

مشخصات فنی پمپ اسید

در جدول زیر میتوانید مشخصات پمپ ضد اسید را مشاهده نمایید . در صورتی که همچنان در انتخاب پمپ اسیدی مناسب هرگونه سوالی داشتید میتوانید برای راهنمای انتخاب پمپ ضد اسید با ما تماس بگیرید

 
تیپ پمپتوان ( برحسب اسب )دور در دقیقه قطر داخلی لوله سرشلنگی ( به میلیمتر ) ارتفاع به مترآبدهی ( مترمکعب در ساعت )
850.53000132
110130001-1/4
55
1404300021010
18510300032020
25020300033030

نصب پمپ ضد اسید

جهت نصب صحیح پمپ اسیدی و استفاده از آن ، مانند تمامی پمپ های آب به هیچ عنوان نباید در هنگام استفاده و نصب پمپ اسیدی را بدون مایع انتقالی روشن کنید .مخصوصا پمپ هایی که دارای الکتروموتور با دور 3000 هستند زیرا بلافاصله بر اثر گرمای شدید سیل و اجزای آن از بین می رود .

پس از نصب شلنگ ورودی و خروجی پمپ اسید اقدام به پر کردن محل اتصالات با مایع مورد نظر کنید تا از عدم نشتی اتصالات اطمینان پیدا کنید – هنگام اتصال برق از چرخش صحیح پروانه پمپ اسید مطمئن شوید – به منظور افزایش طول عمر سیل و قطعات پمپ اسید حتما بلافاصله بعد از اتمام مایع در حال پمپاژ , پمپ را خاموش کنید .

به هنگام نصب لوله های ورودی و خروجی از لوله های نرم لاستیکی که قابلیت آببندی نسبت به مایع را دارد استفاده کنید – در صورت اجبار در به کارگیری ورودی و خروجی به شکل فلنج یا رزوه این نوع خروجی ها بر اساس سفارش مشتری تعبیه خواهد شد . همچنین اگر در نصب پمپ اسیدی درویش موفق نبودید با ما تماس بگیرید تا راهنمای شما باشیم .

 

همچنین بخوانید : مکانیکال سیل وایتون در پمپ ضد اسید درویش

ماده پمپ

جنبه مهم دیگر که باید در نظر گرفته شود ، مواد پمپ است (مواد موجود: PP / PVDF / AISI 316). بستگی به مایع پمپاژ و دمای آن دارد. این ماده باید از نظر شیمیایی در برابر مایعات مقاوم باشد ، بنابراین نمودارهای شیمیایی در طی این فرآیند واقعاً مفید هستند. 

حضور سولفیدها در لیکوئید

اگر مایع بدون مواد معلق در حالت تعلیق تمیز باشد ، پمپ های درایو mag مانند مانند HTM می تواند انتخاب مناسبی باشد. در غیر این صورت ، اگر ذرات جامد در مایعات وجود داشته باشد ، باید از پمپ مهر و موم مکانیکی استفاده کنید

ساختار داخلی پمپ اسید

ساختار از PVDF می باشد که معمولا به صورت تزریق ساخته میشود . PP برای سیال با دمای نهایتا تا 80 درجه سانتی گراد و PVDF برای دمای تا 120 درجه استفاده میشود . پروانه پمپ اسیدی به صورت پروانه باز می باشد .

همچنین در آب بندی نیز از مکانیکال سیل استفاده میشود که در مواردی که اسید خورندگی زیادی دارد از سیلیکون وایتون یا سرامیک وایتون استفاده میشود

از کاربردهای آن میتوان به اسیدشویی ، شستشوی چیلر ، پمپ اسید سولفوریک ، پمپ پلیمری آب نمک ، پمپ آب صابون اشاره کرد .

نکات مهم قبل از راه اندازی پمپ ضد اسید 

مهم ترین نکته ، موردی است که تقریبا بین تمام پمپ ها مشترک است ، این موضوع است که این پمپ ها به هیچ عنوان حتی برای یک لحظه هم نباید بدون سیال روشن شود ( به اصطلاح نباید خشک کار کند ) و باعث داغ شدن و در پی ان سیل و مکانیکی و دیگر اجزای آن از بین برود .

پمپ اسیدی شیمی پمپ 

و چه کاربردی دارد ؟

( پمپ پلیمری – پمپ اسیدی – پمپ ضد اسید – پمپ شستشوی چیلر )

پمپ پلیمری جهت پمپاژ انواع سیالات شیمیایی ، اسیدها ، بازها و … در متریال های P.P ساخته می شوند .

کاربرد پمپ پلیمری :

 • پمپ پلیمری اسیدشویی
 • پمپ اسید سولفوریک
 • پمپ اسیدی برای اسیدنیتریک
 • پمپ مایعات آبکاری

پمپ پلیمری جهت پمپاژ مواد خورنده و سیال هایی که اسیدی ، بازی و یا حتی حلال می باشند .

پمپ شستشوی چیلر

اسيدشويي يکي از عمل هايي است که در سرويس چيلر است و باعث بهبود عملکرد و بيشتر شدن راندمان و منتقل شدن حرارت در مبدل هاي آن ميشود . در اين مطلب ، هدف اين است که مراحل اسيدشويي را به وسیله پمپ اسید شویی بصورت کامل براي شما شرح دهيم .

رسوب گرفتن چيلر :

رسوب ماده اي متشکل از نمک هايي مثل کلسيم و سديم و منيزيم مي باشد . اين نمک ها با توحه به دو عنصر مهم دما و آب تشکيل شده و رسوب ايجاد ميشود ، اين رسوب ها مانند يک عايق گرما عمل کرده و در عمل انتقال گرما اختلال به وجود مي آورند و حتي سطح مقطع لوله را هم کاهش مي دهند .

رسوب گذاري در مبدل هاي چيلر يک عمل اجتناب ناپذير مي باشد که بيشتر مواقع در طراحي مبدل وجود آن را در نظر مي گيرند ، در چيلر هاي نوع تراکمي و جذبي ، در آب کندانس برج خنک کننده تشکيل ميشود و در لوله ها و مبدل هاي حرارت رسوب گذاري انجام ميشود .

در زمان سرويس کردن چيلر جذبي ، در هر صورت رسوب در قسمت هاي ابزوربر و کندانسور باقي مي ماند ، و اين رسوب هاي باقي مانده باعث کمتر منتقل شدن حرارت و همينطور باعث خوردگي بيشتر ميشود ؛ نشانه هاي اين موضوع کمتر شدن جذب موجود در ابزوربر ، بيشتر شدن سطح مبرد در اواپراتور ، و همينطور ميتوان از افزايش مقدار فشار و از وکيوم خارج شدن و در آخر زماني که ظرفيت چيلر کاهش مي يابد ، را تشخيص داد . براي جلوگيري از اين اتفاقات بايد هر سال همزمان با انجام سرويس چيلر ، لوله هاي ابزوربر و کندانسور را نيز چک کرده و در صورت نياز آن را اسيد شويي کرد .

تشكيل رسوب در چيلر :

در چيلر هاي تراکمي آب خنک ، فقط در قسمت کندانسور رسوب گذاري انجام ميشود و بعد از رسوب گذاري فشار ديسشارژ افزايش يافته و موجب ميشود عملکرد چيلر کم کم توسط کنترل کننده هاي پرشر قطع شود . اين فزايش يافتن فشار باعث ميشود ظرفيت دستگاه کمتر شده و دماي دريسشارژ بالا رفته و در نهايت هم الکترومتور کمپرسور ميسوزد هم سوپاپ هاي آن ميشکند .

براي جلوگيري از اين اتفاق ضروري است که هر ساله درب هاي انتهايي و ابتدايي کندانسور باز شده و در صورت زياد بودن ميزان رسوب اسيدشويي انجام شود .

در بعضي اوقات رسوب ها به شکل گل و لاي جمع ميشود ، اين عمل در سال هاي اخير به دليل به وجود اومدن شرايط خاص آب و هوايي بسيار ديده ميشود . در اين صورت گرد و خاک موجود در هوا وارد مدار باز برج خنک کننده شده و در عملکرد دستگاه اختلال ايجاد ميکند ، البته اين نوع رسوبات را با استفاده از برس هاي سيمي مخصوص ميتوان از بين برد .

نکته : رسوباتي که داراي کلسيم زنگ آهن يا سيليسيم باشد به رنگ سفيد و خاکستري درآمده و اين رسوبات فقط با يکسري وانکش ها بايد از بين برد که به اين عمل اسيد شويي گفته ميشود که توسط پمپ اسید شویی انجام میگیرد .

پمپ اسيد دي اسکلر :

ماده رسوب زدا يا دي اسکلر ، نوعي محلول شيميايي است که براي رسوب زدايي انداع سطح در تاسسات مختلف سرمايشي يا گرمايشي استفاده ميشود که اين رسوب ها به شکل غير قابل حل بر روي سطوح مبدل ها و جداره لوله ها ته نشين شده و به مرور زمان باعث مسدود شدن لوله ها و مجاري موجود براي عبور آب ميشود.

اين نوع رسوب ها به طور معمول از نمک هاي کربنات کلسيم و منيزيم تشکيل ميشود و در زمان اسيدشويي چيلر به محلول قابل حل در آب تبديل ميشود و سطوح را پاک ميکند . رنگ اين نوع رسوبات خاکستري مايل به سفيد مي باد و شکلي نرم پودري مانند دارد و با ريخته شدن اسيد ، به سرعت عکس العمل نشان داده و حباب تشکيل ميدهد .

نحوه اسيدشويي چيلر:

در پمپ اسيد شويي چيلر به طور معمول يا از اسيد هيدروليک استفاده ميکنند يا اسيد سولفاميک . اين دو اسيد غلظت هاي مختلفي ” از 23% تا 27% تهيه ميشود .

اسيد در مواجهه با فلزات رنگي مانند مس ، باعث خوردگي ميشود . در اين موارد از ضدخورنده يا اينهبيتور استفاده ميشود ، اين ماده با اسيد براي اسيدشويي استفاده ميشود تا از خوردگي و واکنش هاي شيميايي فلز و اسيد که باعث سوراخ شدن لوله مسي خواهد شد ، جلوگيري کند . در صورت عدم استفاده از ضدخورنده لوله مسي ، رنگش کبودي رنگ ميشود .

خود اين ماده ضد خورنده در برابر لوله هاي کربن استيل بسيار باعث خوردگي ميشود ؛ به همين دليل در زمان اسيدشويي ضرورت دارد که شير هاي ورود خروج کندانسور بسته شود و از کيپ بودن آن مطمئن شويد . تا از آسيب رساندن به آن جلوگيري کنيد .

لیست قیمت پمپ اسیدی شیمی پمپ ایران

 

مدل قیمت مدل سرشلنگی
تیپ 85 - پمپ تک900 هزار تومان
تیپ 110 - پمپ تک1.100.000 تومان
تیپ 140 - پمپ تک1.500.000 تومان
تیپ 185 - پمپ تک 3.000.000 تومان

 

قیمت پمپ پلی اتیلن استیل

مدل قیمت مدل سرشلنگی
تیپ 120 - پمپ تک3.000.000 تومان
تیپ 140 - پمپ تک4.000.000 تومان
تیپ 185 - پمپ تک5.500.000 تومان

 

به علت نواسات بازار قیمت ها بدون اطلاع قبلی قابل تغییر است

قیمت های ذکر شده بدون احتساب الکتروموتور مورد نیاز هر پمپ است .

برای استعلام قیمت پمپ کامل و انتخاب الکتروموتور مناسب تماس بگیرید

.

اجزای اصلی پمپ ضد اسید 

 پمپ اسیدی شامل قطعات زیر می باشد :

 • پوسته
 • پروانه
 • مکانیکال سیل
 • سرشلنگی
 • موتور الکتریکی

خرید سیل مکانیکی

نکات مهم در تعمیر و نگه داری پمپ اسیدی

مهم ترین نکته در استفاده از پمپ ضد اسید و هرپمپ دیگری عدم استفاده از آن در حالت خشک می باشد .

تولیدکنندگان پمپ اسید

شرکت شیمی پمپ ایران معروف ترین و برترین شرکت در تولید این نوع پمپ ها می باشد که گروه صنعتی درویش نیز به نمایندگی از این شرکت ، فروش و خدمات پس از فروش را انجام میدهد .

نصب و راه اندازی پمپ ضد اسید

با توجه به کامل بودن این نوع پمپ اسیدی ( کوبله مستقیم با الکتروموتور ) به راحتی میتوانید با اتصال شلنگ و موارد لازم پمپ را راه اندازی کرده و استفاده نمایید .

معایب 

دارا بودن محدودیت دمایی در بعضی از سیالات 

مزایا 

قابل استفاده برای پمپ سولفوریک اسید

در پمپ های مخصوص مواد شیمیایی ( پمپ ضد اسید ) ، قطعاتی که در تماس مستقیم با مواد هستند باید از جنسی انتخاب شوند که در برابر آن ماده شیمیایی مقاومت لازم را داشته باشد. نکته مهم در انتخاب پمپ اسید یا همان پمپ ضد اسید یا پمپ پلیمری بعد از دانستن هد و دبی لازم، اینست که به دلیل تنوع بسیار زیاد مواد شیمیایی امکان استفاده از یک نوع ماده خاص به عنوان جنس ثابت در ساخت پمپ ها وجود نداشته و بسته به خواص شیمایی و فیزیکی ماده مورد نظر و شرایط کاری برای هر مورد خاص موضوع بررسی شده ، ماده مناسب و ساخت قطعات پمپ انتخاب می گردد. پمپ مگنتی و پمپ تزریق مواد شیمیایی نیز دارای کاربرد نسبتا مشابهی هستند.

بهتر است جهت انتخاب نوع پمپ اسید کش خود با کارشناسان ما تماس بگیرید.
همچنین شما میتوانید با مراجعه به صفحه کاتالوگ این محصول ، پمپ را انتخاب نمایید

به زودی فرمی در این صفحه قرار خواهد گرفت تا مشتریان گرامی به راحتی بتوانند مدل مورد نظر خود را انتخاب کنند .

همچنین میتوانید جهت دریافت اطلاع از دیگر محصولات گروه صنعتی درویش به این سایت مراجعه نمایید

پمپ اسیدشویی 

این پمپ مورد استفاده تکنسین ها و سرویسکاران تاسیسات می باشد که جهت شستشوی مبدل پکیج اصلی و ثانویه کاربرد دارد . مشکل عمده ای که برای این پمپ اسیدشویی پکیج پیش می آید خرابی پروانه آن می باشد . این پمپها دارای قابلیت حمل و نقل است که و به راحتی جابجا میشود

پمپ اسیدشویی ایتالیایی و همچنین پمپهایی با برندهای دیگر نیز در بازار وجود دارد اما با توجه به ایرانی بودن این سری محصول و دسترسی کامل به قطعات آن ، عملیات تعمیر و نگهداری و خدمات پس از فروش را آسان تر نموده است .

پمپ ضد اسید مگنتی

پمپ ضد اسید مگنتی ساخت ایران نیز در پروسه طراحی و آزمایشات اولیه توسط شرکت شیمی پمپ ایران می باشد و به زودی توسط گروه صنعتی درویش به فروش خواهد رسید

پمپ ضد اسید استیل

در مواقعی که اسیدهای مصرفی بسیار خورنده باشد و یا سیال دارای دمای بسیار زیادی باشد و امکان استفاده از پمپ ضد اسید صنعتی ( پلی پروپیلن ) نباشد میتوان از پمپ ضد اسید استیل که معمولا از نوع استیل 316 یا 304 نیز میباشد استفاده کرد

اشتراک گذاری از طریق لینک های کوتاه

0/5 ( 0 نظر )
10 نظرات
 1. Pingback: دانلود کاتالوگ پمپ اسید

 2. gimi ho

  برای اسید سولفوریک هم میشه استفاده میکرد؟

  پاسخ
 3. Parisa Ebrahimi

  لیست قیمت پمپ اسیدی رو چطور میشه تهیه کرد ؟

  پاسخ
  1. darvishgr

   لیست قیمت پمپ ضد اسید براتون ایمیل شد

   پاسخ
 4. سعید متینی

  مطلب خیلی جامعی بود . حتما برای خرید تماس خواهم گرفت

  پاسخ
 5. قربانی

  مکانیکال سیل وایتون برای چه مدلهایی استفاده میشه؟

  پاسخ
  1. admin

   برای اسیدهایی که میزان خورندگی زیادی دارند در پمپ اسید پلی پروپیلن و در تمام مدلهای استیل از این نوع سیل مکانیکی استفاده میشه

   پاسخ
 6. شیرین محمدی

  این پمپ همون پمپ ضد اسید شیمی پمپ هستش؟

  پاسخ
  1. admin

   بله درسته . گروه صنعتی درویش نمایندگی رسمی فروش و خدمات پس از فروش از شیمی پمپ ایران رو داره

   پاسخ

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *